Fællesspisning og klimahandling

Klimademonstration. Fotokreditering: Li An Lim for Unsplash.
Klimademonstration. Fotokreditering: Li An Lim for Unsplash.
Kom og markér Danmarks Nationale Klimahandledag, når Næstved Bibliotek inviterer til foredrag og gratis fællesspisning i Café Rejseladen.
Date
Tid
16:30 - 20:00
Pris
Standard: Gratis
Sted
Café Rejseladens, Storegade 2, 4171 Glumsø
Bibliotek
Glumsø Bibliotek
I samarbejde med
  • Café Rejseladen
  • Vanebrudspalæet
Adresse

Torvet 1
4171 Glumsø
Danmark

Torsdag d. 24. april er Danmarks Nationale Klimahandledag. Det markerer vi med et lækkert fælles klimavenligt måltid og fælles vanebrud der batter.

Klimakaravanen

Konceptet hedder Klimakaravanen og starter med et foredrag, hvor vi sammen lærer om drivhusgasser og deres effekt på jordens klima. Vi knuser myter og quiz’er om klimasyndere.  

Vi skal også lege og lære med Danmarks måske mest avancerede CO2 regnemaskine, som viser, hvordan vores vaner i hverdagen påvirker klimaet. Derfor skal alle have deres egen computer med, det er meget vigtigt. 

Kl. 18.00 spiser vi et grønt klimavenligt måltid serveret af Café Rejseladen. Der vil være mulighed for at købe drikkevarer.  

Praktisk

HUSK at medbringe computer. Telefon eller tablet er ikke nok, da regnemaskinen vi arbejder med, kun fungerer på computer. 

Arrangementet er gratis og for voksne. Der er tilmeldingsfrist d. 15. april.